Welwyn Track League 2017 Results – Round 18, 25th August

Youth 3 – Scratch                          

1             Dylan Starkey    Welwyn Wheelers

2             Calum Moir        Barking & Dagenham CC

3             Thomas Dixon   Welwyn Wheelers

                             

Youth 2 – Scratch

1             Joe O’Brien         Hillingdon SS

2             Iona Moir            Barking & Dagenham CC

3             Jack Charlton-Hunt          LVYCC

 

Youth 1 – Scratch                          

1             Joe Kiely              Welwyn Wheelers

2             Oisin Murphy     Hillingdon Slipstreamers

3             Michael Sumner               Welwyn Wheelers

 

Senior B – 10 Lap Scratch                          

1             Tom Boulton      DiMascio

2             Michael Skipsey BRRT

3             Andrew Brown  The Bike Loft

4             Joshua Maynard              TU Delft

 

Senior A – 10 Lap Scratch                          

1             John McClelland              Bush Healthcare CRT

2             Alexi Edwards    Clay Cross RT

3             Ian Hayter           Contour Cycles Racing Team

4             Andrew Perrin   Full Gas Racing Team

 

Youth 3 – 1 Lap Dash                    

1             Fin Woodliffe     Welwyn Wheelers

2             Ethan Stori         CC Ashwell

3             Dylan Starkey    Welwyn Wheelers

 

Youth 2 – 4 Lap Points                  

1             Joe O’Brien         Hillingdon SS

2             Iona Moir            Barking & Dagenham CC

3             Jack Charlton-Hunt          LVYCC

 

Youth 1 – 1 Lap Dash                    

1             Rizwan Hameed Hillingdon Slipstreamers

2             Joe Kiely              Welwyn Wheelers

3             Michael Sumner               Welwyn Wheelers

 

Senior B – Keirin Final                   

1             Andrew Brown  The Bike Loft

2             Simon Best         Full Gas RT

3             Joshua Maynard              TU Delft

4             Tom Zittel           Willesden Cycling Club

 

Senior A – Keirin Final                  

1             John McClelland              Bush Healthcare CRT

2             Cai Davies           Finchley RT

3             Ian Hayter           Contour Cycles Racing Team

4             Toby Miles          Finchley RT

 

Youth 3 – 4 Lap Reverse Win Out                            

1             Dylan Starkey    Welwyn Wheelers

2             Cormac Nisbet   Welwyn Wheelers

3             Thomas Dixon   Welwyn Wheelers

 

Youth 2 – 1 Lap Dash                    

1             Iona Mior            Barking & Dagenham CC

2             Joe O’Brien         Hillingdon SS

3             Toby Brown        Welwyn Wheelers

 

Youth 1 – 8 Lap Points Race                       

1             Joe Kiely              Welwyn Wheelers

2             Oisin Murphy     Hillingdon Slipstreamers

3             Rizwan Hameed Hillingdon Slipstreamers

 

Senior B – 10-Lap Block Handicap                           

1             Chris Lodge        Finsbury Park CC

2             Ryan Savage       Crest CC

3             Elizabeth Marvelly          Hillingdon SS

4             James Johnson  Welwyn Wheelers

 

Senior A – 12-Lap Points Race                   

1             John McClelland              Bush Healthcare CRT

2             Andrew Perrin   Full Gas Racing Team

3             Riley Searle        Nuun Sigma Sport London RT

4             Ian Hayter           Contour Cycles Racing Team

 

Youth 3 – 4 Lap Handicap                           

1             Ethan Storti         CC Ashwell

2             Bobbie O’Brien  Hillingdon SS

3             Finn O’Brien       Hillingdon SS

 

Youth 1&2 – 6-Lap Handicap                     

1             Archie Peet         Welwyn Wheelers

2             Joe O’Brien         Hillingdon SS

3             Oisin Murphy     Hillingdon Slipstreamers

 

Senior A&B – 20 Lap Scratch                     

1             John McClelland              Bush Healthcare CRT

2             Andrew Perrin   Full Gas Racing Team

3             Ian Hayter           Contour Cycles Racing Team

4             Alexi Edwards    Clay Cross RT