Welwyn Track League 2017 Results – Round 16, 11th August

YOUTH 3 – SCRATCH

1             Cormac Nisbet   Welwyn Wheelers

2             Thomas Dixon   Welwyn Wheelers

3             Tom Oliver         Welwyn Wheelers

 

YOUTH 2 – SCRATCH

1             Alexander Saunders        Verulam – reallymoving.com

2             Jamie Maxen     Verulam – reallymoving.com

3             Jack Charlton-Hunt          LVYCC

 

SENIOR B – SCRATCH

1             Nigel Stephens  Team Terminator

2             Andrew Brown  The Bike Loft

3             Tom Martin        Verulam reallymoving.com

4             Simon Best         Full Gas RT

 

SENIOR A – SCRATCH

1             Ian Hayter           Contour Cycles Racing Team

2             Michael Parry    Verulam – reallymoving.com

3             Andrew Perrin   Full Gas Racing Team

4             Laurie Bone        The Bike Loft

 

YOUTH 2 & 3 – HANDICAP

1             Cormac Nisbet   Welwyn Wheelers

2             Thomas Dixon   Welwyn Wheelers

3             Tom Oliver         Welwyn Wheelers

 

SENIOR A/B – 10 LAP HANDICAP

1             Michael Parry    Verulam – reallymoving.com

2             Ian Hayter           Contour Cycles Racing Team

3             Cody Nelson       Beds Road Race Team

4             Andrew Brown  The Bike Loft

 

YOUTH 3 – 1 LAP SPRINT

1             Cormac Nisbet   Welwyn Wheelers

2             Thomas Dixon   Welwyn Wheelers

3             Tom Oliver         Welwyn Wheelers

 

YOUTH 2 – TEAM SPRINT

1             Alexander Saunders        Verulam -reallymoving.com

1             Eva McCabe       Welwyn Wheelers

 

 

SENIOR B – 10 LAP REVERSE WIN OUT

1             Nigel Stephens  Team Terminator

2             Sam Grant          Willesden Cycling Club

3             Simon Best         Full Gas RT

4             Tom Martin        Verulam – reallymoving.com

 

SENIOR A – 10 LAP WIN OUT

1             Andrew Perrin   Full Gas Racing Team

2             Michael Parry    Verulam – reallymoving.com

3             Ian Hayter           Contour Cycles Racing Team

4             Laurie Bone        The Bike Loft

 

LADIES 3 LAP SCRATCH

1             Leslie Courtney Kinetic/Welwyn Wheelers

2             Elizabeth Marvelly          Hillingdon Slipstreamers

3             Jodie Brumhead               Cottingham Coureurs

 

YOUTH 1+2 – 6 LAP HANDICAP

1             Thomas Dixon   Welwyn Wheelers

2             Alexander Saunders        Verulam – reallymoving.com

3             Jamie Maxen     Verulam – reallymoving.com

 

SENIOR 10 MILE SCRATCH

1             Ian Hayter           Contour Cycles Racing Team

2             Michael Parry    Verulam – reallymoving.com

3             Laurence Lisher Green Arrow

4             Matt Davey        Welwyn Wheelers