Additional coaching sessions Saturday mornings from 11:00-12:00.

The Welwyn Coaching Team are pleased to announce that there will some additional coaching sessions running on Saturday mornings from 11:00-12:00 every other week for club members only .
The first session will be on Saturday 18th July with the following dates of 1st & 15th August, 7th & 21st September.
These will be conditioning sessions and will be for road bikes on the track, we will also welcome TT bikes.
These will focus on training efforts and will be for competent riders, please also note that they will be restricted to Youth B riders and older, seniors most welcome.
Welwyn Wheelers Coaches.

Welwyn “One-Two” in thrilling Mud Sweat & Gears round six

Ickworth House in Suffolk played host to the Eastern Region Mud Sweat & Gears Mountain Bike series on Sunday. The recent hot and dry weather suggested a fast and dry course however the morning races started in torrential rain and the nature of the course changed dramatically.

The closest race of the day was the Juvenile girls with the leading riders battling out for series points. Race lead changed hand numerous times with three separate riders holding an advantage, behind the challengers were never far away and the race entered its last lap with all to play for.

In ever muddier conditions the final decent through the woodland saw three riders emerge together and it was Welwyn’s Lauren Higham who pulled away down the final decent and took victory, closely followed by teammate  Imogen Chastell with Harley Pell (CC Ashwell) a further seven seconds back in 3rd.

Some fantastic racing and bike handling in ever-changing conditions.

Mentions also for Joe Kiely who took the win in the U12 race, with Oscar Wade was 21st and Archie Bracewell in 36th. Charles Wade was 15th in the Sport Male Category. Toby Wade 7th in the U9.

 

Report by John Chastell

Welwyn Track League Report – 3 July 2015

WELWYN TRACK LEAGUE – 3rd JULY 2015

Sponsored by Peloton Hatfield

Tony Gibb turns back the years

3/07/15 at Welwyn Wheelers track league meeting Sponsored by Peloton Hatfield and supported by Herts County Council.

The senior A racing was dominated by Tony Gibb (Full Gas Racing Team) who eased to wins in all races and took the senior closing 10 mile race.

Ryan Green (Lee Valley) returned this week taking convincing wins in the senior B scratch and points race. Green made a tactical error in the Devil going out very early.

The youth AB racing was dominated by Louis Bilyard (Lee Valley) winning every race on offer for his age group.

Tom Sharples (Welwyn Wheelers) won all the youth CDE races apart from the handicap, for the third week running.

 Senior A

10 lap Scratch – Tony Gibb (Full Gas RT) John McClelland (Bush Healthcare CRT) William Raymond (Welwyn Wheelers) Adrian Ward (Shaftesbury)

15 Lap Points – Tony Gibb (Full Gas RT) John McClelland (Bush Healthcare CRT) William Raymond (Welwyn Wheelers) Gavin Daley (NA)

Devil – Tony Gibb (Full Gas RT) John McClelland (Bush Healthcare CRT) Connor Woodford (Willesden CC) William Raymond (Welwyn Wheelers)

10 Mile Scratch – Tony Gibb (Full Gas RT) John McClelland (Bush Healthcare CRT) Gavin Daley (NA) Adrian Ward (Shaftesbury)

 Senior B

10 lap scratch – Ryan Green (Lee Valley) Andy Digby (Welwyn Wheelers) Ben Webster (Welwyn Wheelers) Nigel Stephens (Finchley RT)

10 Lap Points – Cai Davies (Welwyn Wheelers) Nigel Stephens (Finchley RT) Tom Durkin (Welwyn Wheelers) William Hare (Spalding)

12 Lap Points – Ryan Green (Lee Valley) Laurie Bone (Velo club Peloton) Andy Digby (Welwyn Wheelers) Bradley Clarke (Green Arrow CRT)

 Youth AB

8 Lap Scratch – Louis Bilyard (Lee Valley) Christian Manzi (Lee Valley) Nathan Blackmore (Welwyn Wheelers)

8 Lap points – Louis Bilyard (Lee Valley) Nathan Blackmore (Welwyn Wheelers) Christian Manzi (Lee Valley)

Devil – Louis Bilyard (Lee Valley) Christian Manzi (Lee Valley) Nathan Blackmore (Welwyn Wheelers)

7 Lap Handicap – Louis Bilyard (Lee Valley) Christian Manzi (Lee Valley) Oisin Murphy (Hillingdon Slipstreamers) Nathan Blackmore (Welwyn Wheelers)

 Youth CDE

3 lap Scratch – Tom Sharples (Welwyn Wheelers) Joe Kiely (Welwyn Wheelers) Michael Sumner (Welwyn Wheelers)

4 Lap Points – Tom Sharples (Welwyn Wheelers) Euan Woodliffe (Welwyn Wheelers) Michael Sumner (Welwyn Wheelers)

3 Devil – Tom Sharples (Welwyn Wheelers) Joe Kiely (Welwyn Wheelers) Michael Sumner (Welwyn Wheelers)

4 Lap Handicap – Caitlin Loveless (Hillingdon Slipstreamers) Max Jackson (Welwyn Wheelers) Jack Emerson (Colchester Rovers) Jenna Miles (Welwyn Wheelers)

Welwyn Wheelers Club Track Championships

A brief reminder that the Welwyn Wheelers Track Championships will be run on Wednesday 8th July – youth under 14, under 12 and under 10. Starting at 7-00pm
The Youth under 16 and  the Championships for Junior, Senior and Vets will be run on Wednesday 15th July – start time 7-00pm
The format at each event will be a four event Omnium – Time trial, Devil, Sprint and Scratch race – all events to count.
The Club Track Trophies will be awarded  on the results of these events so please make every effort to attend.