Category Archives: Uncategorized

Welwyn Track League 6th May 2016

Welwyn Track League Results 6th May 2016

Riders and spectators alike enjoyed a warm evening of competitive racing at Welwyn’s Gosling Stadium, last Friday, in stark contrast to the week before when most needed a thermal vest to survive! There were 27 Senior and 20 Youth racing.

In the Senior A Group, eighteen riders started the opening ten lap scratch which after a couple of sedate laps got up to a cracking pace; the bunch held together until the end with John McClelland leading out, but was easily out-sprinted by Frank Longstaff to take first place and Kristian Woolf to take second.

The block pursuit made a welcome return to the programme, however twelve laps proved a little too long for most for such a full-on event.  For just about the whole race the “odds” team led the “evens” by a small margin, and with five laps to go, both sides were down to three riders each with the “odds” team of Longstaff, McClelland and Josh Roberts beating the “evens” team of Woolf, Mike Broadwith and Cameron Gutteridge by about 40 metres.

The third event for the As was the ever popular “devil”, with one out a lap until four remaining, those four being, Longstaff, McClelland, Woolf and Michael Parry finishing in that order, in a sprint recorded at hitting 42mph!

The final race of the evening was the traditional 10 mile scratch where the B group riders joined the As.  This was noticeably faster than the week before, and although no break was established, about half of the riders did not survive the many surges of pace during the race.  Longstaff led out at the bell with McClelland glued to his wheel, Kristian Woolf putting in a brave attempt to get around Longstaff at 200 metres to go, but this was to no avail with Longstaff kicking again and dragging McClelland and Joel Stewart into second and third places respectively.  Time for the 35 laps was 21 minutes.

So an impressive clean sweep of wins for Frank Longstaff who will be very hard to beat this season.

Senior A

10 lap Scratch – Frank Longstaff Team Terminator, John McClelland Bush Healthcare CRT, Kristian Woolf Bush Healthcare CRT, Josh Roberts Zappis RT

12 Lap Block pursuit – Frank Longstaff Team Terminator, John McClelland Bush Healthcare CRT, Josh Roberts Zappis RT

Devil – Frank Longstaff Team Terminator, John McClelland Bush Healthcare CRT, Kristian Woolf Bush Healthcare CRT, Michael Parry Welwyn Wheelers

10 Mile Scratch – Frank Longstaff Team Terminator, John McClelland Bush Healthcare CRT, Joel Stewart Kenton CC, Kristian Woolf Bush Healthcare CRT

Senior B

10 lap scratch – George Farrell Endeavour, Michael Skipsey Tring Hobbon, Tom Zittel Willesden Cycling Club, Tim Ducket CC Ashwell

10 Lap Block Pursuit – Michael Skipsey Tring Hobbon, Conor Woodford Willesdon CC, Ian Hayter Welwyn Wheelers, Rod Kelson North Road CC

Devil – Tom Zittel Willesden Cycling Club, Conor Woodford Willesden CC, Ian Hayter Welwyn Wheelers, Julio Davis Welwyn Wheelers

Youth A

8 Lap Scratch – Nathan Blackmore Welwyn Wheelers, Oliver Stockwell Welwyn Wheelers, Gwilym Park Welwyn Wheelers

8 Lap Points – Nathan Blackmore Welwyn Wheelers, Oliver Stockwell Welwyn Wheelers, Gwilym Park Welwyn Wheelers

Devil – Nathan Blackmore Welwyn Wheelers, Gwilym Park Welwyn Wheelers, Oliver Stockwell Welwyn Wheelers

7 Lap Handicap – Oliver Stockwell Welwyn Wheelers, Nathan Blackmore Welwyn Wheelers, Gwilym Park Welwyn Wheelers, Joe Bennett Welwyn Wheelers

Youth B

6 Lap Scratch – Oisin Murphy Hillingdon, Jenna Miles Welwyn Wheelers, Abby Old Hillingdon

6 Lap Block Pursuit – Joe Kiely Welwyn Wheelers, Oisin Murphy Hiliingdon, Abby Old Hillingdon

Devil – Joe Kiely Welwyn Wheelers, Conrad Holland WelwynWheelers, Oisin Murphy HSS

Youth CDE

3 lap Scratch – Jodie Taylor Colchester Rovers, Dylan Starkey Welwyn Wheelers, Jack Emerson Colchester Rovers

4 Lap Points – Jodie Taylor Colchester Rovers, Dylan Starkey Welwyn Wheelers, Mark Lightfoot CC Ashwell

0.5 Lap Dash – Jodie Taylor Colchester Rovers, Jack Emerson Colchester Rovers, Dylan Starkey Welwyn Wheelers

4 Lap Handicap – Dylan Starkey Welwyn Wheelers, Thomas Dixon Welwyn Wheelers, Rupert Cavill Welwyn Wheelers, Jack Emerson Colchester Rovers

The Wheelers on Road and Track

Michael Parry and Ben Smith put up some good performances and results in the Herne Hill ‘season opener’ on Saturday. Both rode in the senior B category. In the opening scratch event Ben Smith was second while Michael finished second in the elimination race followed by Michael first with Ben second in the Points race.

In the final 20 lap scratch Ben was 3rd and Michael 5th.

At the Velo Park also on Saturday the Wheelers girl racers were on good form at the Full Gas Cycling event – Imogen Chastell won the Under 14 girls race while Millie Gage was victorious in the Under 16 girls category . Unfortunately Josie Griffin punctured in the final lap when in contention for a top position.

Elspeth Grace and Lauren Higham were both in the U16 girls event and all in contention for top positions throughout as there was a seven girl bunch. Lauren was the main protagonist in trying to form a breakaway along with Elspeth but the efforts they put in were constantly frustrated by being closed down in the strong windy conditions. Lauren got away twice but was brought back but still contested the sprint with Millie, Elspeth and two other girls and were just behind the lead three in the final sprint with Lauren in 4th and Elspeth in 5th.

Sam Asker also had a good race in U16 boys but was frustrated by team tactics from other clubs working against his valiant efforts to get away from the bunch.

Ollie Stockwell was second in the U14 after breaking away in a group of three with Joe Kiely coming in 7th with the bunch. Sammy Gage was 12th and Ben Griffin 16th.

Jenna Miles was also third in the U14 girls which is a fantastic result in only her second U14 race.

Finally, the four race Milton Keynes series has now been completed – Ollie Stockwell won the under 14 boys group and Will Raymond won the under 16 series.

Peter

Cyclocross weekend 14/15th November

Heavy rain and a very muddy course at the Kettering Central League cyclo-cross event on Saturday did not prevent the Wheelers riders from notching up two impressive victories in the under 16 race won by Tom Durkin and the under 14 race won by Ollie Stockwell. As the day progressed the parts of the course turned to liquid mud that was virtually unrideable and meant carrying the bikes on parts of the course.
Additional results In the Under 14 category – Ted Brett 7th, Alfie Aldridge 8th and Michael Sumner 10th.
In the under 10 race of 20 riders – Rupert Cavill was 6th, Dillon Knott 8th and Xavier Knott 14th. Under 12 girls Poppy Knott 3rd.
In the 40+ race Keith Stockwell was 12th, John Cavill 21st and James Robertson 26th.
The following day a few of the Wheelers riders travelled north to the Eastern League event near Fakenham in Norfolk on a more grass based course with less muddy conditions – Ollie Stockwell was third overall in the youth race and top under 14 rider, Sam Asker 5th and Joe Kiely 20th. Keith Stockwell had a good start in the 40+ race but a mechanical problem and a puncture led to his being a non finisher.
Best result of the day was Dylan Starkey who finished second in the under 10 event.