All posts by WW Track League

Welwyn Track League 2017 Results – Round 1, 28th April

Event 1: Youth 3 – Scratch
1st Dylan Starkey Welwyn Wheelers
2nd Thomas Dixon Welwyn Wheelers
3rd Cormac Nisbet Welwyn Wheelers

Event 2: Youth 2 – Scratch
1st Euan Woodliffe Welwyn Wheelers
2nd Michael Sumner Welwyn Wheelers
3rd Jake Crossley Colchester Rovers CC

Event 3: Youth 1 – Scratch
1st Katie-Ann Elliston Southend Wheelers
2nd Murphy Oisin Hillingdon Slipstreamers
3rd Joe Bennett Welwyn Wheelers

Event 4: Senior B – Scratch
1st Simon Best Full Gas RT
2nd Nigel Stephens Team Terminator
3rd Andy Yeoman Metropolitan Police CC
4th Eric Paillett North Road CC

Event 5: Senior A – Scratch
1st John McClelland Bush Healthcare CRT
2nd Michael Parry Verulam – reallymoving.com
3rd Mike Broadwith Arctic Tacx RC
4th Nathan Blackmore Welwyn Wheelers

Event 6: Youth 3 – Handicap
1st Dyan Starkey Welwyn Wheelers
2nd Cormac Nisbet Welwyn Wheelers
3rd Thomas Dixon Welwyn Wheelers

Event 7: Youth 1+2 – Block Pursuit
1st Joe Bennett Welwyn Wheelers
2nd Euan Woodliffe Welwyn Wheelers
3rd Jake Crossley Colchester Rovers CC

Event 8: Senior B – Hare & Hounds
1st Nigel Stephens Team Terminator
2nd Andy Yeoman Metropolitan Police CC
3rd Eric Paillett North Road CC
4th Ian Hayter Contour Cycles Racing Team

Event 9: Senior A – Reverse Win Out
1st John McClelland Bush Healthcare CRT
2nd Joel Stewart Kenton RC
3rd Mike Broadwith Arctic Tacx RT
4th Nathan Blackmore Welwyn Wheelers

Event 10: Youth 3 – Sprint 1
1st Cormac Nisbet Welwyn Wheelers
2nd Dyan Starkey Welwyn Wheelers
3rd Thomas Dixon Welwyn Wheelers

Event 11: Youth 3 – Sprint 2
1st Fin Woodliffe Welwyn Wheelers
2nd Tom Oliver Welwyn Wheelers
3rd Beth Bennett Welwyn Wheelers

Event 12: Youth 2 – Points
1st Euan Woodliffe Welwyn Wheelers
2nd Michael Sumner Welwyn Wheelers
3rd Jake Crossley Colchester Rovers CC

Event 13: Youth 1 – Points
1st Joe Bennett Welwyn Wheelers
2nd Jamie Dene Welwyn Wheelers
3rd Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers

Event 14: Senior B – Points
1st Nigel Stephens Team Terminator
2nd Simon Best Full Gas RT
3rd Eric Paillett North Road CC
4th Ian Hayter Contour Cycles Racing Team

Event 15: Senior A – Devil
1st John McClelland Bush Healthcare CRT
2nd Michael Parry Verulam – reallymoving.com
3rd Mike Broadwith Arctic Tacx RT
4th Nathan Blackmore Welwyn Wheelers

Event 16: Youth 3 – Long Handicap
1st Fin Woodliffe Welwyn Wheelers
2nd Beth Bennett Welwyn Wheelers
3rd Tom Oliver Welwyn Wheelers
4th Dillon Knott Welwyn Wheelers

Event 17: Youth 1+2 – Handicap
1st Jamie Dene Welwyn Wheelers
2nd Euan Woodliffe Welwyn Wheelers
3rd Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers
4th Joe Bennett Welwyn Wheelers

Event 18: Senior A+B – 10 mile scratch
1st John McClelland Bush Healthcare CRT
2nd Michael Parry Verulam – reallymoving.com
3rd Joel Stewart Kenton RC
4th Nathan Blackmore Welwyn Wheelers


WELWYN TRACK LEAGUE RESULTS

9th September 2016

Event 1 Youth CDE 4 Lap scratch

1st Euan Woodliffe Welwyn Wheelers

2nd Jodie Taylor Colchester Rovers

3rd Dylan Starkey Welwyn Wheelers

Event 2 Youth B 7 Lap Scratch

1st Joe Kiley Welwyn Wheelers

2nd Tom Sharples Welwyn Wheelers

3rd Abby Old Hillingdon SS

Event 3 Youth A 8 lap Scratch

1st Gwilym Park Welwyn Wheelers

2nd Oliver Stockwell Welwyn Wheelers

3rd Jamie Dene Welwyn Wheelers

Event 4 Senior B 10 Lap Scratch

1st Simon Best Full Gas

2nd Nigel Stephens Team Terminator

3rd Eric Paillet North Road CC

4th Sophie Lankford Aprire Bicycles HSS Hire

Event 5 Senior A 10 Lap Scratch

1st Andrew Perrin Full Gas

2nd Michael Parry Welwyn Wheelers

3rd Christain Manzi Lee Valley Youth Racing

4th Laurence Lisher Green Arrow CRT

Event 6 Youth CDE Devil

1st Euan Woodliffe Welwyn Wheelers

2nd Jodie Taylor Colchester Rovers

3rd Finlay Woodliffe Welwyn Wheelers

Event 7 Youth B Devil

1st Tom Sharples Welwyn Wheelers

2nd Joe Kiley Welwyn Wheelers

3rd Freya Butler Welwyn Wheelers

Event 8 Youth A Devil

1st Oliver Stockwell Welwyn Wheelers

2nd Gwilym Park Welwyn Wheelers

3rd Joe Bennett Welwyn Wheelers

Event 9 Senior B Devil

1st Simon Best Full Gas

2nd Sophie Lankford Aprire Bicycles HSS Hire

3rd Eric Paillet North Road CC

4th Andrew Brown Welwyn Wheelers

Event 10 Senior A Devil

1st Michael Parry Welwyn Wheelers

2nd Nathan Blackmore Welwyn Wheelers

3rd Bradley Clarke Green Arrow CRT

4th Joel Stewart Kenton RC

Event 11 Youth ABCDE 5 Lap Block Handicap

1st Joe Kiley Welwyn Wheelers

2nd Euan Woodliffe Welwyn Wheelers

3rd Tom Sharples Welwyn Wheelers

4th Oliver Stockwell Welwyn Wheelers

Event 12 Senior AB 10 Lap Block Handicap

1st Eric Paillet North Road CC

2nd Simon Best Full Gas

3rd Paul Stewart Hertfordshire wheelers

4th Andrew Brown Welwyn Wheelers

Event 13 Youth ABCDE 5 Lap Handicap

1st Tom Sharples Welwyn Wheelers

2nd Joe Kiley Welwyn Wheelers

3rd Oliver Stockwell Welwyn Wheelers

4th Joe Bennett Welwyn Wheelers

Event 14 Senior Eastern Region 10 mile

1st Adrian Ward Team Terminator

2nd Michael Parry Welwyn Wheelers (Joel Stewart Kenton RC)

3rd Nathan Blackmore Welwyn Wheelers

4th Bradley Clarke Green Arrow CRT

Welwyn Track League Results 26th August 2016

WELWYN TRACK LEAGUE RESULTS – 26th August 2016

Senior A

10 Lap Scratch – John McClelland Bush Healthcare CRT, Alexi Edwards Milton Keynes, Nathan Blackmore Welwyn Wheelers, Nick Day Team Milton Keynes

12 Lap Points – John McClelland Bush Healthcare CRT, Joel Stewart Kennton RC, Glenn O’Brien CC Luton, Nick Day Team Miton Keynes

Devil – John McClelland Bush Healthcare CRT, Alexi Edwards Milton Keynes, Joel Stewart Kennton RC, Laurence Lisher Green Arrow CRT

10 Mile Scratch – Joel Stewart Kennton RC, Simon Best Full Gas, Adrian Ward Team Terminator, Alexi Edwards Milton Keynes

Senior B

10 Lap Scratch – Tom Zittel Willesden CC, Adrian Ward Team Terminator, Tom Gallacher Endeavour RT, Ryan Savage Crest CC

10 Lap Points – Ryan Savage Crest CC, Sophie Lankford Aprire Bicycles HSS Hire, Tom Zittel Willesden CC, Simon Best Full Gas

Devil – Tom Gallacher Endeavour RT, Eric Paillet North Road CC, Ryan Savage Crest CC, Simon Best Full Gas

Youth AB

6 Lap Scratch – Max Bolton Lee Valley Youth CC, Archie Peet Team Milton Keynes, Joe Kiely Welwyn Wheelers

Girls Sprint – Abby Old Hillingdon SS, Freya Butler Welwyn Wheelers, Ameila Hopper Colchester Rovers

Boys Sprint – Archie Peet Team Milotn Keynes, Max Bolton Lee Valley Youth CC, Joe Kiely Welwyn Wheelers

Devil – Archie Peet Team Milton Keynes, Joe Kiely Welwyn Wheelers, Max Bolton Lee Valley Youth CC

Youth BCDE

4 Lap Handicap – Abby Old Hillingdon SS, Freya Butler Welwyn Wheelers, Joe Kiely Welwyn Wheelers, Rupert Cavill Welwyn Wheelers

Youth CDE

3 Lap Scratch – Max Jackson Welwyn Wheelers, Thomas Dixon Welwyn Wheelers, Eleanor Bolton Lee Valley Youth CC

4 Lap Points – Max Jackson Welwyn Wheelers, Thomas Dixon Welwyn Wheelers, Eleanor Bolton Lee Valley Youth CC

Sprint – Max Jackson Welwyn Wheelers, Eleanor Bolton Lee Valley Youth CC, Thomas Dixon Welwyn Wheelers

Welwyn Track League Results 19th August 2016

WELWYN TRACK LEAGUE RESULTS – 19th August 2016

Senior A

12 Lap Madison – John McClelland Bush Healthcare CRT/Joel Stewart Kenton RC, Ben Webster Welwyn Wheelers/Tom Durkin Welwyn Wheelers, Nathan Blackmore Welwyn Wheelers/Christian Manzi Lee Valley Youth CC, Bradley Clark Green Arrow CRT/Laurence Lisher Green Arrow CRT

30 Lap Points Madison – John McClelland Bush Healthcare CRT/Joel Stewart Kenton RC, Will Raymond VC Londres/Rod Kelson North Road CC, Nathan Blackmore Welwyn Wheelers/Christian Manzi Lee Valley Youth CC, Ben Webster Welwyn Wheelers/Tom Durkin Welwyn Wheelers

Devil – John McClelland Bush Healthcare CRT, Will Raymond VC Londres, Joel Stewart Kenton RC, Josh Roberts Zappis RT

10 Mile Scratch – John McClelland Bush Healthcare CRT, Joel Stewart Kenton RC, Josh Roberts Zappis RT, Will Raymond VC Londres

Senior B

10 Lap Scratch – Josh Roberts Zappis RT, Eric Paillet North Road CC, Simon Best Full Gas, Ryan Savage Crest CC

10 Lap Block Handicap – Josh Roberts Zappis RT, Andrew Brown The Bike Loft, Tom Gallacher Endeavour RT, Julio Davies Welwyn Wheelers

Devil – Ryan Savage Crest CC, Simon Best Full Gas, Tom Gallacher Endeavour RT

Youth B

Sprint – Tom Sharples Welwyn Wheelers, Oisin Murphy Hillingdon SS, Joe Kiley Welwyn Wheelers

Youth ABCDE

4 Lap Scratch – Tom Sharples Welwyn Wheelers, Joe Kiley Welwyn Wheelers, Oisin Murphy Hillingdon SS

5 Lap Points – Jodie Taylor Colchester Rovers, Joe Kiley Welwyn Wheelers, Thomas Dixon Welwyn Wheelers

Youth BCDE

4 Lap Handicap – Thomas Dixon Welwyn Wheelers, Jodie Taylor Colchester Rovers, Freya Butler Welwyn Wheelers, Joe Kiley Welwyn Wheelers

Youth CDE

Sprint – Jodie Taylor Colchester Rovers, Freya Butler Welwyn Wheelers, Thomas Dixon Welwyn Wheelers

Welwyn Track League Results 12th August 2016

WELWYN TRACK LEAGUE RESULTS 12th August 2016

Senior A

12 Lap Madison – Alec Briggs 5th Floor/Iain Cook VC Londres, John McClelland Bush Healthcare CRT/Kristian Woolf Bush Healthcare CRT, Alexi Edwards Milton Keynes/Josh Wilkins Kettering CC, Bradley Clark Green Arrow CRT/Laurence Lisher Green Arrow CRT

30 Lap Points Madison – Alec Briggs 5th Floor/Iain Cook VC Londres, John McClelland Bush Healthcare CRT/Kristian Woolf Bush Healthcare CRT, Andrew Bradshaw VC Londres/Ben Webster Welwyn Wheelers, Bradley Clark Green Arrow CRT/Laurence Lisher Green Arrow CRT

Devil – Josh Roberts Zappis RT, John McClelland Bush Healthcare CRT, Alec Briggs 5th Floor, Iain Cook VC Londres

10 Mile Scratch – John McClelland Bush Healthcare CRT, Kristian Woolf Bush Healthcare CRT, Josh Roberts Zappis RT, Laurence Lisher Green Arrow CRT

Senior B

10 Lap Scratch – Alex Pierce Willesden CC/Josh Roberts Zappis RT, Tom Zittel Willesden CC, Eric Paillet North Road CC, Chris Burns Welwyn Wheelers

10 Lap Points – Josh Roberts Zappis RT, Eric Paillet North Road CC, Tom Zittel Willesden CC, Ben Webster Welwyn Wheelers

Devil – Ryan Savage Crest CC, Simon Best Full Gas, Tom Zittel Willesden CC

Ladies

6 Lap Scratch – Sophie Lankford Aprire Bicycles HSS Hire, Lesley Courtney Welwyn Wheelers, Elisabeth Burns York Cycleworks

8 Lap Points – Sophie Lankford Aprire Bicycles HSS Hire, Lesley Courtney Welwyn Wheelers, Elisabeth Burns York Cycleworks

Sprint – Sophie Lankford Aprire Bicycles HSS Hire, Lesley Courtney Welwyn Wheelers, Elisabeth Burns York Cycleworks

Youth BCDE

4 Lap Handicap – Jodie Taylor Colchester Rovers, Max Jackson Welwyn Wheelers, Micheal Sumner Welwyn Wheelers, Tom Sharples Welwyn Wheelers

Youth CDE

3 Lap Scratch – Joseph O’Brien Hillingdon SS, Micheal Sumner Welwyn Wheelers, Jodie Taylor Colchester Rovers

4 Lap Points – Micheal Sumner Welwyn Wheelers, Joseph O’Brien Hillingdon SS, Jodie Taylor Colchester Rovers Devil – Joseph O’Brien Hillingdon SS, Micheal Sumner Welwyn Wheelers, Tom Sharples Welwyn Wheelers

 

Welwyn Track League Results – 5th August 2016

WELWYN TRACK LEAGUE RESULTS – 5th August 2016

Senior A

10 Lap Scratch – John McClelland Bush Healthcare CRT, Kristian Woolf Bush Healthcare CRT, Alex Pierce Willesden CC, Ben Webster Welwyn Wheelers

12 Lap Points – Ben Webster Welwyn Wheelers, Kristian Woolf Bush Healthcare CRT, Andrew Perrin Full Gas Racing, Ian Hayter Welwyn Wheelers

Devil – John McClelland Bush Healthcare CRT, Ben Webster Welwyn Wheelers, Kristian Woolf Bush Healthcare CRT, Alex Pierce Willesden CC

10 Mile Scratch – John McClelland Bush Healthcare CRT, Kristian Woolf Bush Healthcare CRT, Andrew Perrin Full Gas Racing, Ben Webster Welwyn Wheelers

Senior B

10 Lap Scratch – George Georgallides Finchley RT, Eric Paillet North Road CC, Ryan Savage Crest CC, Sophie Lankford Aprire Bicycles HSS Hire

10 Lap Hare & Hounds – George Georgallides Finchley RT, Sophie Lankford Aprire Bicycles HSS Hire, Ryan Savage Crest CC, Adrian Ward Team Terminator

10 Lap Points – George Georgallides Finchley RT, Ryan Savage Crest CC, Sophie Lankford Aprire Bicycles HSS Hire, Adrian Ward Team Terminator

Youth BCDE

3 Lap Scratch – Michael Sumner Welwyn Wheelers, Tom Sharples Welwyn Wheelers, Max Jackson Welwyn Wheelers

Unknown Distance – Tom Sharples Welwyn Wheelers, Michael Sumner Welwyn Wheelers, Max Jackson Welwyn Wheelers

Reverse Devil – Tom Sharples Welwyn Wheelers, Max Jackson Welwyn Wheelers, Michael Sumner Welwyn Wheelers

4 Lap Handicap – Max Jackson Welwyn Wheelers, Michael Sumner Welwyn Wheelers, Tom Sharples Welwyn Wheelers